JUMP μόνο από το Plus στην Κέρκυρα

Διδάσκουμε με την ίδια μεθοδολογία & υλικά όπως και στα σχολεία στην Αγγλία

1. Φωνημική προσέγγιση πρώτης γραφής και ανάγνωσης (Phonics)

Οι μικροί μας μαθητές διδάσκονται την αγγλική γλώσσα, ακριβώς με τον τρόπο που τη διδάσκονται οι μαθητές στη Μεγάλη Βρετανία.

Ως αποτέλεσμα τα παιδιά, με τη φωνημική μέθοδο της Jump, να γίνονται ικανοί αναγνώστες της αγγλικής γλώσσας με σωστή προφορά και ευκολία στο να διαβάζουν λέξεις που δεν γνωρίζουν ακόμα.

2. Ό,τι μαθαίνω δεν το ξεχνάω, γιατί το μαθαίνω δημιουργώντας!

Πιστεύουμε στο αποτύπωμα του βιώματος και κατά συνέπεια στο αποτύπωμα γνώσης που αφήνει η βιωματική μάθηση.

Τα παιδιά με τη μέθοδο Jump μαθαίνουν μέσω παιχνιδιών και εμπειριών, αλλά και μέσα από δραστηριότητες όπως παιχνίδια ρόλων, έρευνας και παρουσίασης, αφήγησης, κατασκευών, τραγουδιών, δημιουργικής γραφής, κλπ.

Έτσι, τα παιδιά καθώς ανακαλύπτουν καινούργια πράγματα τα εντάσσουν στις βιωματικές τους εμπειρίες και αποκτούν τη γνώση που συνδέεται άρρηκτα με την καθημερινότητά τους κι όχι ως απομονωμένη πληροφορία.

3. Πρωτόκολλα Διδασκαλίας

Πρωτοπορούμε! Ειδικά κατασκευασμένο αποκλειστικό υλικό του QLS, που αποτελείται από διδακτικό πρωτόκολλο για την μέθοδο JUMP, έντυπο και ηλεκτρονικό και βιβλιαράκια εργασιών για τους μαθητές μας (Students’ Workbooks).

Αυτό καθορίζει τις διαδικασίες με τις οποίες διδάσκεται το JUMP ώστε οι μαθητές μας να έχουν παντού την ίδια εμπειρία μάθησης.

4. Παιχνιδοποίηση με την πλατφόρμα μας (Gamification).

Όταν η μάθηση είναι βιωματική και το παιδί κατακτά τη γνώση με αυτοπεποίθηση, τότε η ώρα της μάθησης αποκτά νέο εύρος και δεν περιορίζεται στην ώρα που βρίσκονται στην τάξη.

Mέσω της βραβευμένης διαδικτυακής του πλατφόρμας μας παρέχει στα παιδιά μια ποικιλία εκπαιδευτικών εφαρμογών.

Οι εφαρμογές αυτές παρουσιάζουν, εξασκούν και παιχνιδοποιούν τη μάθηση και είναι προσβάσιμες από υπολογιστή, tablet και κινητό.
Έτσι η μάθηση γίνεται παιχνίδι και από το σπίτι.

Ακαδημαϊκός στόχος σχολικής χρονιάς

• Αφορά παιδιά B’ ή Γ’ Δημοτικού.
  • Συστήνουμε να έχει κάνει την Pre Junior σε εμάς, χωρίς αυτό να είναι προϋπόθεση.
  • Είναι 3 ώρες την εβδομάδα (2 ημέρες x 1½ ώρα).
  • Είναι η έναρξη στην εισαγωγή της εκμάθησης της πρώτης ξένης γλώσσας που ενθαρρύνει το παιδί να κάνει μια πολύ καλή αρχή, να αποκτήσει άριστες βάσεις και να αγαπήσει τη γλώσσα.
  • Η τάξη αυτή είναι για τους μαθητές που δεν θέλουν να κάνουν ένα βαρύ πρόγραμμα 2 τάξεων σε 1 χρόνο δηλαδή First Step και Jump B μαζί.
  • Η τάξη είναι ΧΩΡΙΣ homwork !
  • Αφορά παιδιά που έχουν κάνει την Jump A σε εμάς ή την 1η παιδική σε άλλο κέντρο και στο σχολείο πηγαίνουν στην B’ ή Γ’ Δημοτικού.
  • Είναι 3 ώρες την εβδομάδα (2 ημέρες x 1½ ώρα).
  • Η Jump Β είναι η ολοκλήρωση τις εισαγωγής στην εκμάθηση της πρώτης ξένης γλώσσας που ενθαρρύνει το παιδί να κάνει μια πολύ καλή αρχή, να αποκτήσει καλές βάσεις και να αγαπήσει τη γλώσσα.
  • Η τάξη είναι ΧΩΡΙΣ homwork !
  • Αφορά παιδιά Γ’ ή Δ’ Δημοτικού.
  • Αφορά παιδιά που δεν έχουν ξεκινήσει αγγλικά, και μπορούν να κάνουν τη διπλή τάξη Jump A+B μαζί.
  • Είναι 3 ώρες την εβδομάδα (2 ημέρες x 1½ ώρα) και η τάξη αυτή καλύπτει την ύλη των τάξεων First Step και Jump B καθώς και τους βασικούς ήχους της Αγγλικής γλώσσας.
  • Η Jump A+Β ενδείκνυται για μαθητές που μελετάνε χωρίς παρότρυνση ή πίεση και δεν αντιμετωπίζουν την παραμικρή δυσκολία στο σχολείο.
  • Καθοριστικός παράγοντας είναι και η ηλικία του παιδιού δηλ. να μην είναι 5μισάρι.
  • Εάν κάποιο παιδί δεν έχει ολοκληρώσει τα ακαδημαϊκά ζητούμενα μέσα στην χρονιά, μπορεί να του γίνονται ενισχυτικά στη διάρκεια του έτους ή επέκταση μέσα στον Ιούνιο.
  • Η τάξη είναι με λίγο homework !

Με μια ματιά

Σημαντικές πληροφορίες

Αίτηση Προεγγραφής

"*" indicates required fields

Ονοματεπώνυμο μαθητή / σπουδαστή*
Αποδοχή όρων χρήσης και συγκατάθεση GDPR*
This field is for validation purposes and should be left unchanged.